Kaç çeşit diyabet var?

Sevgili okurlarım sizlere haftada iki gün hepimizin genelde diyabet diye söz ettiği Şeker Hastalığı (Diabetes mellitus) hakkında yazacağım. Genelde yazılarım haftada bir gün Tip 2 diyabet hastalığı, haftada bir gün de Tip 1 diyabet hastalığı ve ayni Tip1 Diyabet hastalığı gibi seyreden ileri dönem Tip 2 diyabet hastalığı ağarlıklı olacak.
Hasta ve hasta yakınları Tip1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet kavramlarını bilmekte, muayene için müracaat ettiklerinde ‘Bende Tip 2 diyabet var’ veya ‘Ben Tip 1 Diyabet hastasıyım’ demektedirler.
Ayrıca gebe olan ve hekim takibinde olan hastalar: ‘Beni takip eden kadın doğum uzmanım gebelik diyabetim var mı diye yükleme testi yaptırdı. Sonucu size göstermemi söyledi’ şeklinde gelmektedirler.
Bilindiği üzere diyabet hastalığının en çok görülen tipleri :
*Tip1 Diyabet
*Tip 2 Diyabet
ve daha önce diyabet hastalığı bulunmayan hanımlarda gebeliklerinde ortaya çıkan
*Gebelik diyabeti’dir.

Eskiden kullanılan bazı kavramlar günümüzde artık terk edilmiştir. Örneğin, insüline bağımlı diyabet terimi başlangıçta Tip 1 Diyabet için kullanılmış, İnsüline bağımlı olmayan diyabet terimi ise başlangıçta Tip 2 Diyabet için kullanılmıştır.
Daha sonra Tip 2 Diyabet hastalarının belli bir zaman geçince, insüline ihtiyaç duyduğu anlaşılmış ve hekimler bu terimleri kullanmaktan vazgeçmiştir.
Yine eskiden Tip 1 diyabetin gençlerde ve çocuklarda, Tip 2 diyabetin ise büyüklerde görüldüğü kabul edilirdi.
Şimdi biliyoruz ki Tip 2 diyabet özellikle şişmanlarda ve genellikle orta ve ileri yaşlarda görülürken, şişman çocuklarda da görülebilmektedir.
Ayni şekilde Tip1 Diyabet en çok çocukluk çağında görülürken 30 yaş üzeri diyabet tanısı alan kişilerin %5-10 unun’da da görülmektedir.
Tip 1 diyabet, genellikle otoimmün denilen, insülin üreten pankreas beta hücrelerini vücudumuzun yabancılaması mekanizması ile karşımıza çıkar. Pankreas beta hücrelerini yok etmek için antikor dediğimiz maddeler oluşur. Kanda gelişen bu antikorlar laboratuarda tespit edilir.
Bilinen bu mekanizma dışında da Tip 1 diyabet oluşabilir bunlar:
1-Genetik bozukluklara bağlı tip 1 diyabet: Genellikle ailenin birkaç çocuğunda birden görülür.
2-Pankreasta gelişen pek çok hastalığa bağlı da, örneğin pankreatit gibi hastalıklarda,
3- Hipertroidi dediğimiz troid bezinin çok çalıştığı bir hastalıkta
4-Bazı virüs enfeksiyonlarına bağlı olarak, örneğin :kızamıkçıkta tip 1 diyabet oluşabilir. Gebelikte kızamıkçık geçiren annenin bebekte pek çok hastalığa yol açtığını bugün hepimiz biliyoruz Bu hastalıklardan birisi de bebeğin Tip 1 diyabet hastası olmasıdır.
Tip 2 Diyabet genellikle ailesinde diyabet olan kişilerin genetik yatkınlığı ile şişmanlayınca gelişen insülin direnci ve akabinde giderek insülin azalması ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ama bazı özel durumlarda da Tip 2 Diyabet görülebilir.
1-Hormon hastalıklarına bağlı,örneğin akromegali,cushing, vb..
2-Bazı ilaçlara bağlı,örneğin kortizon,beta bloker vb..
3-Bazı sendromlara bağlı, örneğin Down sendromunda ve
4-Sadece genetik nedenlere bağlı
Tip 2 diyabet klinik bulguları görülebilir.

YAZIYI PAYLAŞ:
YORUM YAP:
İlk yorumu siz yazın.

Yeni Yorum Gönder